תפריט סגור

על סיומות דומיינים: מה זהgTLD ומה זה ccTLD

דומיינים – הכתובות של אתרי אינטרנט, מורכבים ממספר חלקים. מלבד הקידומת – World Wide Web (WWW) ושם האתר עצמו, ישנה גם סיומת המצביעה על המקור של האתר. בכל דומיין שלושת החלקים הללו באים לידי ביטוי בצורה שונה, בהתאם לאופן בו האתר נרשם, לאופיו ולמדינה בה הוא נמצא. בהקשר הזה, המושגים המרכזיים הקשורים לנושא של קניית דומיין, אותם צריך להכיר, הם gTLD ו-ccTLD . היות והאינטרנט הוא חלק בלתי נפרד מהחיים האישיים והעסקיים של כולנו, ישנו קשר הדוק בין דומיינים לבין אחסון אתרים והצלחת האתר.

מהי קבוצת gTLD?

gTLD הוא קיצור של generic top-level domains: אחת מארבעת הקבוצות אליהן מחלק איגוד האינטרנט העולמי את רשימת הסיומות האפשריות. בקבוצה זו נכללות סיומות כמו com, info, net ו-org. גם סיומות נוספות כמו biz או pro נחשבות ל- gTLD, אך הן דורשות רישום מיוחד, משום שהאתרים המשתמשים בהם דורשים זיהוי או אימות. באופן כללי, הסיומות הנכללות בקבוצת gTLD היו הראשונות איתן קמה רשת האינטרנט. כיום הן משמשות ארגונים רבים, סוכנויות ומוסדות שונים. למעשה, נהוג להתייחס אל כלל הסיומות אשר אינן נכללות בקבוצת ccTLD , אליה נגיע בהמשך, ככאלו השייכות לקבוצת gTLD, ולו בשל ההרגל הנוצר בקרב המשתמשים.

מהי קבוצת ccTLD?

בקבוצתccTLD נכללות סיומות השמורות למדינות, ארצות או טריטוריות עצמאיות – כמו הסיומת co.il המוכרת לנו מישראל. אפשר לומר כי כל הסיומות בעלות שני תווים, כמוco או uk, נכללות בקבוצה זו , ולהיפך.
ב-2010 התקבלה החלטה להפוך את הסיומות מן הסוג הזה לכאלו אשר יכולות להכיל תווים בשפת המקור, בהתאם למדינה אליה משתייך האתר. גם בקבוצה זו, הסיומת מצביעה על סוג האתר והמקור שלו.

מה הקשר בין סיומות, אחסון אתרים והצלחת האתר שלכם?

קבלת מידע על סוגי סיומות חשוב לא רק לצורך אחסון אתרים, אלא גם לטובת רישום דומיינים. למרות שרוב בעלי האתרים מודעים למשמעות של דף נחיתה מזמין או שיווק בפייסבוק, לא כולם מבינים כיצד לבצע אחסון אתרים ומה הקשר בין בדיקת דומיין פנוי להצלחת האתר. עוד יש לזכור, כי אחסון אתרים אינו משפיע על הדומיין. במילים אחרות, אחסון אתרים יכול להתבצע בישראל, אך האתר עצמו יכול להיות רשום במדינה אחרת. הסיבה שבגללה הדומיין חשוב היא הנוחות לגולש, והאפשרות לשווק את האתר בעתיד.פיסקה רגילה

אם אינכם יודעים איזה סוג של דומיין לרכוש, התייעצו עם אנשי מקצוע. גם בכל הקשור אל אחסון אתרים מומלץ לבצע פעולה דומה, משום שאחסון האתר הוא זה שישפיע על עמידות האתר. חברות גדולות ועסקים קטנים זקוקים לשירות אחסון אתרים ברמה גבוהה, על מנת שיוכלו גם להכיל את הגולשים וגם להבטיח להם גלישה נעימה וחפה מתקלות.

שינוי גודל גופנים