תפריט סגור

אתר סלולארי או אפליקציה?

עידן הסמארטפונים והאינטרנט הסלולארי מחייבים בעלי אתרים באשר הם לבצע התאמות נחוצות ומחויבות המציאות של האתרים שלהם במיוחד עבור גולשי הסלולארי. כפי שניתן להיווכח מצמיחתם המואצת של תחומים דוגמת שיווק סלולארי או פיתוח אפליקציות למערכות הפעלה סלולריות, תחום הגלישה הסלולרית הולך ותופח למימדים עצומים בקצב מסחרר. כבר כיום אחוז בלתי מבוטל מסך החיפושים הנערכים באינטרנט מתבצעים באמצעות מכשירים סלולאריים או מכשירים קטנים וניידים אחרים, דוגמת טאבלטים.

מגמה זו צפויה להמשיך ביתר שאת ואף להתחזק בשנים הקרובות, כך שהתאמת האתר שלכם לגולשים סלולרים היא עניין בלתי נמנע, לפחות אם אתם מעוניינים להישאר רלבאנטיים ולשמור על סיכוייכם למשוך כמות גדולה של גולשים לאתר שלכם (ולהרוויח גם משיווק סלולרי).

עבור בעלי אתרים, ובמיוחד עבור בעלי עסקים המטפחים את אתר האינטרנט של העסק כאמצעי תקשורת בסיסי וראשון במעלה עם העולם החיצוני לעסק, קיימות שתי אלטרנטיבות עיקריות להתאמת האתר לגלישה סלולרית – בניית אתר המותאם לגלישה סלולרית או בניית אפליקציה ייעודית.

התאמת דף נחיתה או בניית אפליקציה מאפס

התאמת האתר הקיים לגלישה סלולרית עשוי להיות הפתרון הפשוט, המהיר והזול יותר ברבים מן המקרים. במיוחד יהיה הדבר נכון עבור אתרים פשוטים, אשר אינם מתיימרים לספק חווית גלישה יוצאת דופן ובלתי נשכחת, אלא בעיקר מהווים אמצעי תקשורת והצגה באינטרנט. למשל, נניח ואתם בעלי עסק קטן או בינוני בכל תחום שהוא – אתר אינטרנט סביר להניח שיש לכם, ובמידה והוא משמש בעיקר כפנים של העסק ברשת, ואמצעי ליצירת קשר עם לקוחות וגורמים נוספים, לא תידרשו לתהליך התאמה מורכב או יקר במיוחד.

התאמת דף נחיתה לגלישה סלולרית ואולי בנייה של כמה דפים חדשים המותאמים לגדלי המסך הקטנים יחסית בהם משתמשים הגולשים הסלולריים, ויש לכם אתר המותאם גם לגלישה בסלולר. בכל הנוגע לנושאים כגון שם דומיין, תחזוקה שוטפת של האתר, אחסון אתרים, שרתים וכד', סביר להניח שלא יהיו שינויים משמעותיים (או שלא יהיו שינויים כלל), ומלאכתכם תסתיים במהרה ובקלות.

מתי כדאי ללכת על האופציה השנייה של יצירת אפליקציה מיוחדת? ובכן, זה תלוי בגורמים רבים, החל מהתקציב והמשאבים העומדים לרשותכם ועד לסוג האתר או המידע שאתם מעוניינים להציג. למשל, במידה ואתם מעוניינים ליצור ממשק או יישום המתאפיינים בגרפיקה רבה ומרשימה או יישומים העושים שימוש במסדי נתונים גדולים ומשלבים אותם יחד עם ממשק גרפי מורכב, ייתכן בהחלט כי פיתוח אפליקציה מאפס יהיה הפתרון הנדרש.

פיתוח אפליקציה לרוב עולה יותר כסף ודורש השקעה גדולה יותר של משאבים (זמן, כוח אדם וכד'), אך במצבים מסוימים בניית אפליקציה היא הדרך היחידה להשיג את המטרה.

מה עדיף עבור האתר או העסק שלכם? כאמור, יש לשקול שאלה זו על פי הקריטריונים השונים שהוזכרו לעיל, כמו גם על פי קריטריונים נוספים דוגמת קהל היעד שלכם, אופי האתר הקיים כיום ואופי השינויים שאתם רוצים להכניס ועוד.