תפריט סגור

על הקשר בין בניית אתר לאחסון אתר

תחום בניית אתרי האינטרנט הוא תחום רחב ועשיר במושגים שונים, אשר עשויים להיות מעט מבלבלים עבור רבים מאיתנו –רכישת דומיין, דף נחיתה, שרתים, דומיינים, חבילות אחסון אתרים, שפות תכנות, שיווק האתר בפייסבוק וברשתות החברתיות ועוד ועוד. בפועל, ישנם כמה מושגים בודדים שחשוב מאוד להכיר ולהתחשב בהם בעת בניית אתרי אינטרנט. מושג חשוב במיוחד הוא "אחסון אתרים", ולו קשר הדוק עם תהליך בניית האתר שלכם.

מהו אחסון אתר וכיצד הוא משפיע על האתר בשלביו הראשונים?

כל אתר אינטרנט חייב "לשבת" או "להתאחסן" במקום פיסי כלשהו. המידע המוצג באתר אמנם קיים ברשת וניתן לצפות בו מכל מקום בעולם, אך הוא גם חייב להיות מאוחסן טכנית על מחשב מסוים, אשר נקרא "שרת". אחסון אתר משמעותו לרכוש בפועל חבילת אחסון, את הזכות לאחסן את האתר שלכם על גבי שרת כזה או אחר. כאשר רוכשים חבילת אחסון אתרים מקבלים למעשה נפח מידע מסוים בו ניתן להשתמש (הנמדד לרוב ב – GB, ג'יגה בייטים. חשוב במיוחד לברר ולדעת מהו סוג ואופי השרת עליו אנו צפויים לאחסן את האתר העתידי שלנו – שרת חזק, יציב ומהיר יבטיח את אותן התכונות גם עבור האתר שלנו. כך, נוכל לדעת כי האתר לא יחווה יותר מדי תקלות טכניות (לפחות לא כאלו אשר מקורן בשרת האחסון), לא יקרוס או ייתקע, יוכל לארח כמות גדולה של גולשים בו זמנית וכד'.

נושא זה של אחסון האתר קשור כמובן בקשר הדוק לנושא של בניית אתרי אינטרנט. לא ניתן להעלות אתר לאוויר ולהפוך אותו לפעיל בטרם רכשנו חבילת אחסון ואחסנו את האתר שלנו על שרת כלשהו. אין זה אומר כי חייבים לרכוש שטח אחסון בתור צעד ראשון ורק אחר כך להתחיל בתהליך בניית האתר – ניתן לבנות את האתר ואפילו את דפיו הפנימיים השונים כולל דף נחיתה, דפי מידע ספציפיים וכד', ורק לאחר מכן לרכוש חבילת אחסון ולאחסן את האתר. אבל לא נוכל כאמור להעלותו לאוויר ולהשמיש אותו, בטרם נאחסן אותו על גבי שרת.פיסקה רגילה

יתרה מזאת, בעת תהליך בניית אתר אינטרנט אנחנו מנסים לבנות ולהכין את האתר בצורה אופטימאלית, אשר תאפשר לו גם לפעול בצורה חלקה וטובה וכך לאפשר חווית גלישה איכותית לגולשים השונים, אך גם להכין אותו לעתיד בו (בתקווה) נוכל ונרצה להרחיבו ולשפרו. מרבית בעלי האתרים מקימים את האתר שלהם במטרה לשפר ולהוסיף לו נפח בעתיד, וגם זה שיקול שיש לקחת בחשבון בעת רכישת חבילת אחסון לאתר – כמה ג'יגה בייטים של נפח עומדים לרשותינו? האם נפח זה יספיק לנו גם עבור הרחבות עתידיות? כל אלו הם שיקולים שיש לקחת בחשבון בעת תהליך הקמת האתר. זה יחסוך לנו הרבה עבודה לאחר מכן, ויאפשר לאתר שלנו להתקדם ולהתפתח.

שינוי גודל גופנים