תפריט סגור

מהי פונקציית ה-Whois ומה אנחנו למדים ממנה?

האם אתם בעלי אתר ברשת? האם טרחתם ועמלתם על קניית דומיין מתאים על מנת למשוך את הגולשים הרלוונטיים וכעת האתר שלכם מאופסן באמצעות שירות אחסון אתרים – כזה שלא התייעצתם ובדקתם לגביו קודם?

ייתכן וגם אתם עלולים להיפגע מפונקציית ה-Whois; פונקציה זו, עשויה לגלות את כל פרטי הקשר של אותו בעל דומיין והיא נגישה לכל גולש ברשת. מי שיודע להפעיל פונקציה זו, יכול להגיע אל פרטיו האישיים ביותר של כל בעל דומיין; הקלדה פשוטה של שם המתחם עשויה לחשוף את פרטיהם האישיים של בעלי הדומיין, פרטים כמו שם מלא, טלפון וכתובת. למעשה, באם בחרתם בשירות אחסון אתרים שאינו מספק הגנה מפני פונקציית ה-Whois, אין כל הגנה על פרטיותכם כבעלי הדומיין.

הבטחה לאבטחה

מעבר לחדירה לפרטיות – עניין שאיננו נעים בפני עצמו – משמעות חשיפת הפרטים האישיים שלכם ללא כל מכשול היא שגורמים שונים ברשת יכולים להשתמש בהם על מנת לפנות אליכם באופן ישיר, ללא תיווך. אם נפלתם קרבן לשימוש בפונקציית ה-Whois, סביר להניח שתתחילו לקבל הודעות sms שאינן רצויות, דואר זבל, דיוור ישיר ובקיצור – לא נעים בכלל.

מסיבות אלו בדיוק, יש לזכור בעת קניית דומיין ישנה חשיבות רבה לגורמים מהם אתם רוכשים את הדומיין.

שרתים מאובטחים הם בגדר חובה של ממש עבור אלה המחפשים שירותי אחסון אתרים – שהרי אם לא תבחרו בהם, אתם עלולים למצוא את פרטיכם חשופים לעיני כל.

לא חשוב באיזו שפה

כיום, ישנה אפשרות לרכוש דומיין בעברית וחלק מבעלי האתרים עלולים להתבלבל ולחשוב שאם שם הדומיין כתוב בעברית, בלתי אפשרי להפעיל את פונקציית ה-Whois ולאתר את פרטיהם האישיים. למען האמת, באם בחרתם בשירות אחסון אתרים שאיננו מאובטח, ניתן לגשת אל פרטיכם גם אם קניתם דומיין בעברית – מילת המפתח בכל.הקשור לעולם הדומיינים , וכמובן אחסון אתרים פירושה אבטחה בכל שפה שלא תהיה.

לכן, גם אם ברצונכם לרכוש דומיין בעברית – דבר אפשרי ביותר, שעשוי להגדיל את הטראפיק באתר שלכם – חשוב לוודא שאתם מוגנים מפני שימוש לרעה בפונקציית ה-Whois. כמו כן, יש לבחור בשירות אחסון אתרים איכותי, כזה שניתן לסמוך עליו בנושאי אבטחה, על מנת למנוע חשיפה של פרטים אישיים שלכם – או של הגולשים שלכם.

מונעים שימוש לרעה

על אף שבמבט ראשון, אנשים שזרים לתחום עשויים לחשוב כי רכישת דומיין או רישום דומיין הם תהליכים פשוטים שאין בהם כל סכנה ושדבר לא עומד מאחוריהם, האמת אחרת; למעשה, גם בעת הליך שנראה פשוט כמו רישום דומיין – אנחנו חשופים לסכנות שונות ומשונות. על מנת למנוע שימוש לרעה בפרטים שלנו, כבעלי הדומיין, יש לוודא כי אנו רוכשים את הדומיין מהמקור המהימן ביותר. בדיקת דומיין פנוי – כפי שניתן להבין, היא לא הבדיקה היחידה שיש לבצע בעת רישום דומיין. עלינו לוודא נוסף על כך, שאנו מוגנים מפני שימוש לרעה בפרטינו האישיים באמצעות פונקציות ה-Whois.